Zlepšením bezpečnosti na silnicích začalo plénum jednací den

on

|

views

and

comments

Poslanci Národní rady (NR) SR pokračují ve čtvrtek ráno v jednání o novele zákona o silničním provozu, jejímž cílem je zlepšit bezpečnost na silnicích. Úprava má jasně definovat a zpřesnit boční odstup při předjíždění zranitelných účastníků silničního provozu.

Konkrétně jde o předjíždění cyklisty, ale i chodce či uživatelů koloběžek. V novele zákona se definuje, jak má vypadat bezpečnostní prevenci, přičemž řidič automobilu musí zachovávat dostatečný boční odstup, který je nejméně jeden metr při rychlosti do 50 kilometrů za hodinu a 1,5 metru při vyšší rychlosti.

„Uvědomujeme si, že stanovení bočního odstupu nevyřeší všechny problémy cyklisty. Změn musí přijít více. Toto je jen začátek,“ avizovala jedna z predkladateliek návrhu zákona Romana Tabák (OĽaNO) s tím, že je třeba stavět nové cyklostezky. Poukázala na to, že vyčleněné finance jsou pro tento účel i v plánu obnovy.

Poslanec Jan Mičovský (OĽaNO) ve čtvrtek v rozpravě upozornil, že cyklistu musí být i dobře vidět. „Bylo by velmi dobré, kdybychom do zákona dostali i povinnost trvalého celodenního svícení na kole, a to tak vpředu bílým světlem, jak vzadu červeným světlem,“ navrhl, přičemž se odvolal na zkušenosti z Dánska.

Poslance čeká odpoledne i tradiční čtvrteční Hodina otázek. Na programu má plénum například i návrhy na volbu člena správní rady TASR, na volbu předsedy Zvláštního kontrolního výboru NR SR pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Kromě toho i návrhy na volbu předsedy skupiny přátelství v rámci slovenské skupiny Meziparlamentní unie či návrh na volbu člena Rady pro státní službu.

Share this
Tags

Must-read

Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí

Americký výrobce elektromobilů Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí. Zisk ve 3. čtvrtletí vzrostl o 389% a překonal očekávání...

Větší částky peněz není potřeba odkládat doma, podvodníci s tím počítají

Odkládat si větší částky peněz doma není podle mluvčí Poštovní banky Lenky Kalafut Lendacké rozumné. Nejvýhodnější je vybrat si vhodný osobní účet a k...

Zlepšením bezpečnosti na silnicích začalo plénum jednací den

Poslanci Národní rady (NR) SR pokračují ve čtvrtek ráno v jednání o novele zákona o silničním provozu, jejímž cílem je zlepšit bezpečnost na silnicích....
spot_img

Recent articles

More like this