Zlepšením bezpečnosti na silnicích začalo plénum jednací den

on

|

views

and

comments

Poslanci Národní rady (NR) SR pokračují ve čtvrtek ráno v jednání o novele zákona o silničním provozu, jejímž cílem je zlepšit bezpečnost na silnicích. Úprava má jasně definovat a zpřesnit boční odstup při předjíždění zranitelných účastníků silničního provozu.

Konkrétně jde o předjíždění cyklisty, ale i chodce či uživatelů koloběžek. V novele zákona se definuje, jak má vypadat bezpečnostní prevenci, přičemž řidič automobilu musí zachovávat dostatečný boční odstup, který je nejméně jeden metr při rychlosti do 50 kilometrů za hodinu a 1,5 metru při vyšší rychlosti.

„Uvědomujeme si, že stanovení bočního odstupu nevyřeší všechny problémy cyklisty. Změn musí přijít více. Toto je jen začátek,“ avizovala jedna z predkladateliek návrhu zákona Romana Tabák (OĽaNO) s tím, že je třeba stavět nové cyklostezky. Poukázala na to, že vyčleněné finance jsou pro tento účel i v plánu obnovy.

Poslanec Jan Mičovský (OĽaNO) ve čtvrtek v rozpravě upozornil, že cyklistu musí být i dobře vidět. „Bylo by velmi dobré, kdybychom do zákona dostali i povinnost trvalého celodenního svícení na kole, a to tak vpředu bílým světlem, jak vzadu červeným světlem,“ navrhl, přičemž se odvolal na zkušenosti z Dánska.

Poslance čeká odpoledne i tradiční čtvrteční Hodina otázek. Na programu má plénum například i návrhy na volbu člena správní rady TASR, na volbu předsedy Zvláštního kontrolního výboru NR SR pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Kromě toho i návrhy na volbu předsedy skupiny přátelství v rámci slovenské skupiny Meziparlamentní unie či návrh na volbu člena Rady pro státní službu.

Share this
Tags

Must-read

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko a Dánsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Rostou ceny vstupů, výrazně zdražil plyn i elektřina, zvedají se výrobní a...

Půjčky od přátel nebo rodiny podnikání nepomohou

Dostat se během podnikání do finanční tísně není složité, stačí jen souhra několika náhod či vnějších podmínek, jak jsme se přesvědčili v uplynulých letech....

Souboj AdGuard VPN proti VPN HUB: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat AdGuard, nebo si předplatit VPN HUB? Důkladně jsme poměřili parametry obou služeb, rozdali body a dopadlo to 8,4/10 vs 5,6/10. Zkouška rychlosti...
spot_img

Recent articles

More like this