V srpnu navštívilo hotely rekordní množství lidí, cizinci chybí

on

|

views

and

comments

Srpnová návštěvnost hotelů a penzionů zlomila rekord počtu domácích hostů, bylo jich meziročně více o 4,4% a ve srovnání s předpandemické rokem 2019 dokonce více o více než 15%. Informoval o tom v pátek Statistický úřad (SÚ) SR. Slováci však propad návštěvnosti cizinců nahrazeny.

Statistici upřesnily, že z více než 530.000 Slováků téměř polovina strávila dovolenou v Žilinském a Prešovském kraji. „Ani tyto hodnoty však nahrazovaly stále výrazný propad cizinců. Celková návštěvnost zaostávala meziročně o 2,4% a za stejným obdobím před pandemie o 15,7%,“ poznamenali statistici.

V srpnu tohoto roku navštívilo ubytovací zařízení cestovního ruchu na Slovensku dohromady téměř 668.000 osob. Byl to podle úřadu o něco nižší počet než před rokem a stále výrazně méně než před dvěma lety, kdy ubytovací služby využilo 792.000 hostů. „Počet nocí zaostával ještě výraznější, zatímco v srpnu tohoto roku návštěvníci strávili v ubytovacích zařízeních přibližně dva miliony nocí, ve stejném období před pandemií (v srpnu 2019) to bylo 2,5 milionu přenocování,“ poznamenal úřad.

Návštěvnost před pandemie se v závěru léta nepodařilo překonat v žádném kraji. Ve třech krajích však úřad evidoval nové měsíční rekordy počtu domácích hostů a v šesti se jejich počet ve srovnání s obdobím před pandemií zvýšil od 6,8 ​​do 30,5%. „Nejdynamičtější vzrostly počty domácích hostů v Prešovském a v Žilinském kraji, kde nárůst dosáhl kolem 30%,“ upřesnili statistici.

Slováci v srpnu představovali 81-procentní podíl na celkové srpnové návštěvnosti hotelů a penzionů. Nejnavštěvovanějšími z okresů byly Slovensko (90.800 osob) a okres Liptovský Mikuláš (74.300 osob). Spolu s městem Bratislava (71.000 osob) tvořily třetinu celkové srpnové návštěvnosti v ČR.

Ubytovací služby využilo v srpnu 130.000 zahraničních návštěvníků. „I když to byl nejvyšší počet cizinců za posledních 12 měsíců, zahraniční návštěvnost byla meziročně nižší o 23,2% a ve srovnání s rokem 2019 ubylo až o 60% cizinců,“ porovnali statistici. Nejvíce zahraničních hostů navštívilo kraj, Ústecký kraj a Ústecký kraj. Jediným okresem, kde počet zahraničních návštěvníků (27.900 osob) převyšoval domácí klientelu, byl okres Bratislava 1, cizinci tam tvořily 70% celkové návštěvnosti. Byl to zároveň okres s nejvyšší zahraniční návštěvností během srpna, následoval okres Poprad (18.100 osob) a okres Bratislava 2 (8600 osob).

V souhrnu od ledna do srpna se v zařízeních cestovního ruchu ubytovalo 1,8 milionu návštěvníků, což představuje meziroční pokles o téměř 30,1%. Ve srovnání se stejným obdobím před pandemií byl celkový počet hostů nižší o 58,8%, přičemž při cizincích zaznamenali statistici až více než 80-procentní propad návštěvnosti.

Share this
Tags

Must-read

Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí

Americký výrobce elektromobilů Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí. Zisk ve 3. čtvrtletí vzrostl o 389% a překonal očekávání...

Větší částky peněz není potřeba odkládat doma, podvodníci s tím počítají

Odkládat si větší částky peněz doma není podle mluvčí Poštovní banky Lenky Kalafut Lendacké rozumné. Nejvýhodnější je vybrat si vhodný osobní účet a k...

Zlepšením bezpečnosti na silnicích začalo plénum jednací den

Poslanci Národní rady (NR) SR pokračují ve čtvrtek ráno v jednání o novele zákona o silničním provozu, jejímž cílem je zlepšit bezpečnost na silnicích....
spot_img

Recent articles

More like this