Turecká centrální banka snížila sazby a lira padla na rekordní minimum

on

|

views

and

comments

Turecká centrální banka snížila klíčovou 1-týdenní repo sazbu o 200 bazických bodů na 16% z 18%. A to i navzdory varování analytiků, že další snížení sazeb může oslabit liru a podpořit již tak vysokou inflaci.

Kurz liry vůči dolaru bezprostředně po rozhodnutí padl o 2,9% na nové historické minimum 9,47 TRY / USD. Později lira smazala část ztrát a obchodovala s mínusem 2,3% při kurzu 9,4325 TRY / USD. Kurz liry vůči euru se pohyboval nad hranicí 11 TRY / EUR.

Už zářijové snížení klíčové sazby o 100 bodů, které bylo prvním za více než 1 rok, výrazně negativně ovlivnilo liru, a ta se od té doby nepřetržitě oslabovala.

Světová banka (SB) tento měsíc varovala před finanční nestabilitou tureckých trhů, pokud bude centrální banka pokračovat ve snižování sazeb. „Pokračování v uvolňování měnové politiky může ještě více oslabit důvěru investorů, zvýšit volatilitu na trhu a ohrozit makrofinanční stabilitu,“ uvedla SB.

Turecká lira se od roku 2018 znehodnotila o 60% a z jmen rozvíjejících se trhů má jednu z nejhorších výkonností.

Čtvrteční snížení sazeb přichází poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, který je hlasitým odpůrcem vysokých sazeb, minulý týden vyměnil dvou klíčových představitelů centrální banky. Důvěru v její nezávislost výrazně narušily Erdoganova intervence, když během uplynulých dvou letech vyměnil tří guvernérů.

Share this
Tags

Must-read

Půjčky od přátel nebo rodiny podnikání nepomohou

Dostat se během podnikání do finanční tísně není složité, stačí jen souhra několika náhod či vnějších podmínek, jak jsme se přesvědčili v uplynulých letech....

Souboj AdGuard VPN proti VPN HUB: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat AdGuard, nebo si předplatit VPN HUB? Důkladně jsme poměřili parametry obou služeb, rozdali body a dopadlo to 8,4/10 vs 5,6/10. Zkouška rychlosti...

Nejlepší investice: Najděte ty nejvýhodnější nabídky pro investování

Pokud chcete být v investování úspěšní, je třeba mít neustále přehled o tom, co se na trhu děje. Ovšem udržet krok s neustále se...
spot_img

Recent articles

More like this