Spotřebitelské ceny v Japonsku se po více než roce vrátily k růstu

on

|

views

and

comments

Spotřebitelské ceny v Japonsku zaznamenaly v září meziroční růst, první za více než rok. Přispělo k tomu zvýšení cen potravin, pokračující růst nákladů na vzdělání a zrychlení nákladů na pohonné látky a vodu. Informovalo o tom v pátek japonské ministerstvo pro vnitřní záležitosti.

Ministerstvo uvedlo, že spotřebitelské ceny vzrostly v září ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 0,2% po předchozím poklesu o 0,4%. Zářijové údaje znamenají první meziroční míru inflace za posledních 13 měsíců. Výsledky překonaly i očekávání trhů, které počítaly s meziroční inflací na úrovni 0,1%.

Pod návrat spotřebitelských cen k růstu se do velké míry podepsalo zvýšení cen potravin. Ty vzrostly o 0,9%, zatímco v srpnu o 1,1% klesly. K inflaci přispělo i zrychlení růstu cen pohonných látek a poplatků za vodu. Zvýšily se o 4,4% po 2,5-procentním růstu v předchozím měsíci. Kromě toho se zvýšily ceny zařízení do domácnosti, náklady na vzdělání i na kulturu a rekreaci.

Jaderné spotřebitelské ceny, které nezahrnují čerstvé potraviny, vzrostly o 0,1%. Japonsko tak zaznamenalo první jadernou inflaci od nástupu pandemie v březnu 2020.

Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v Japonsku zvýšily v září o 0,4% po 0,2-procentním poklesu v předchozím měsíci. Byl to nejvýraznější meziměsíční růst spotřebitelských cen od ledna.

Share this
Tags

Must-read

Kapesné pro děti a jeho nové trendy

Někteří lidé se o financích baví rádi, jiní nikoli. Ať už je nám to milé nebo ne, dětem budeme muset vysvětlit, k čemu peníze slouží,...

Několik tipů, jak zlepšit soustředění u studia VŠ

Soustředění je těžké, zvláště pokud se jedná o těžké, nebo nudné téma. Se smyslem pro odhodlání a zavedením některých účinných studijních technik lze však...

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko a Dánsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Rostou ceny vstupů, výrazně zdražil plyn i elektřina, zvedají se výrobní a...
spot_img

Recent articles

More like this