Snižování nezaměstnanosti se bude v nejbližších měsících zřejmě zpomalovat

on

|

views

and

comments

V září dosáhla míra evidované nezaměstnanosti úroveň 7,09%, což je nejnižší hodnota od května minulého roku. Řekl to ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) po středečním (20.10.) Jednání vlády a později podrobněji statistiky zveřejnilo i Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny (ÚPSVaR). Analytici se shodli, že snižování míry nezaměstnanosti se už bude nejbližší měsíce zpomalovat.

„Klesající očekávání o zaměstnanosti naznačují, že snižování počtu nezaměstnaných se ke konci roku pravděpodobně zastaví,“ napsali v komentáři analytici Úseku měny, statistiky a výzkumu (UMS) Národní banky Slovenska (NBS). Podle nich to naznačil už i mírný zářijový pokles volných pracovních míst.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák vyzdvihl, že nezaměstnanost se vrací na předpandemické úrovně rychleji, než se původně očekávalo. Nepotvrdily se ani obavy, že se po ukončení části pomocných schémat počet lidí v evidenci dočasně zvýší.

„Přesto, že příznivý vývoj míry nezaměstnanosti přetrvává, září přece jen přinesl i první varování, že tento trend nemusí pokračovat iv následujících měsících a pokles míry nezaměstnanosti by se mohl začít zpomalovat,“ poznamenal Koršňák. Náznaky zpomalení vidí rovněž v počtu volných pracovních míst, přičemž přispět by k tomu podle něj mohla i zvýrazňující se další vlna pandemie nového koronavirus. A to zejména v chudších a méně očkovaných regionech, kde je vyšší riziko přísnějších lokálních opatření.

ÚPSVaR v rámci statistik uvedlo, že zářijová míra nezaměstnanosti ve srovnání se srpnem poklesla o 0,28 procentního bodu (p.b.) a meziročně o 0,34 p.b. V září bylo na Slovensku v evidenci 191.972 osob připravených ihned nastoupit do práce. V prvním podzimním měsíci si našlo práci 17.437 uchazečů, přičemž vyřazených z evidence jich bylo celkem 24.107. Úřady práce evidovaly 76.254 volných pracovních míst.

Share this
Tags

Must-read

Kapesné pro děti a jeho nové trendy

Někteří lidé se o financích baví rádi, jiní nikoli. Ať už je nám to milé nebo ne, dětem budeme muset vysvětlit, k čemu peníze slouží,...

Několik tipů, jak zlepšit soustředění u studia VŠ

Soustředění je těžké, zvláště pokud se jedná o těžké, nebo nudné téma. Se smyslem pro odhodlání a zavedením některých účinných studijních technik lze však...

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko a Dánsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Rostou ceny vstupů, výrazně zdražil plyn i elektřina, zvedají se výrobní a...
spot_img

Recent articles

More like this