Snižování nezaměstnanosti se bude v nejbližších měsících zřejmě zpomalovat

on

|

views

and

comments

V září dosáhla míra evidované nezaměstnanosti úroveň 7,09%, což je nejnižší hodnota od května minulého roku. Řekl to ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) po středečním (20.10.) Jednání vlády a později podrobněji statistiky zveřejnilo i Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny (ÚPSVaR). Analytici se shodli, že snižování míry nezaměstnanosti se už bude nejbližší měsíce zpomalovat.

„Klesající očekávání o zaměstnanosti naznačují, že snižování počtu nezaměstnaných se ke konci roku pravděpodobně zastaví,“ napsali v komentáři analytici Úseku měny, statistiky a výzkumu (UMS) Národní banky Slovenska (NBS). Podle nich to naznačil už i mírný zářijový pokles volných pracovních míst.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák vyzdvihl, že nezaměstnanost se vrací na předpandemické úrovně rychleji, než se původně očekávalo. Nepotvrdily se ani obavy, že se po ukončení části pomocných schémat počet lidí v evidenci dočasně zvýší.

„Přesto, že příznivý vývoj míry nezaměstnanosti přetrvává, září přece jen přinesl i první varování, že tento trend nemusí pokračovat iv následujících měsících a pokles míry nezaměstnanosti by se mohl začít zpomalovat,“ poznamenal Koršňák. Náznaky zpomalení vidí rovněž v počtu volných pracovních míst, přičemž přispět by k tomu podle něj mohla i zvýrazňující se další vlna pandemie nového koronavirus. A to zejména v chudších a méně očkovaných regionech, kde je vyšší riziko přísnějších lokálních opatření.

ÚPSVaR v rámci statistik uvedlo, že zářijová míra nezaměstnanosti ve srovnání se srpnem poklesla o 0,28 procentního bodu (p.b.) a meziročně o 0,34 p.b. V září bylo na Slovensku v evidenci 191.972 osob připravených ihned nastoupit do práce. V prvním podzimním měsíci si našlo práci 17.437 uchazečů, přičemž vyřazených z evidence jich bylo celkem 24.107. Úřady práce evidovaly 76.254 volných pracovních míst.

Share this
Tags

Must-read

Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí

Americký výrobce elektromobilů Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí. Zisk ve 3. čtvrtletí vzrostl o 389% a překonal očekávání...

Větší částky peněz není potřeba odkládat doma, podvodníci s tím počítají

Odkládat si větší částky peněz doma není podle mluvčí Poštovní banky Lenky Kalafut Lendacké rozumné. Nejvýhodnější je vybrat si vhodný osobní účet a k...

Zlepšením bezpečnosti na silnicích začalo plénum jednací den

Poslanci Národní rady (NR) SR pokračují ve čtvrtek ráno v jednání o novele zákona o silničním provozu, jejímž cílem je zlepšit bezpečnost na silnicích....
spot_img

Recent articles

More like this