Od nového roku sníží počet odštěpných závodů i lesních správ

on

|

views

and

comments

Vedení resortu zemědělství a státního podniku Lesy ČR ve čtvrtek v Banské Bystrici oznámilo změnu organizační struktury podniku, která by měla platit od 1. ledna příštího roku. Počet odštěpných závodů (OZ) se má snížit ze současných 23 na 12 a počet lesních zpráv (LS) ze 129 na 93. Dva specializované OZ – lesní techniky a Semenoles zůstanou zachovány v nezměněné formě.

Změna by měla přinést úsporu ve výši zhruba 4,6 milionu eur ročně, které se vracejí zpět do systému a použijí i na spravedlivější odměňování. Žádné „masivní“ propouštění lesníků nehrozí.

„Zredukoval z celkového počtu asi 3400 zaměstnanců 43 míst, většinou manažerských pozic,“ zdůraznil ministr zemědělství a rozvoje venkova Samuel Vlčany (kandidát OĽaNO).

„Těmito kroky chceme docílit ekonomickou stabilizaci podniku a zajistit dlouhodobou prosperitu. Posílit by se měla také vnější provoz a chceme vytvořit podmínky pro širší uplatnění přírodě blízkého hospodaření v lesích. Očekává se, že podnik bude k hospodaření přistupovat citlivějším způsobem, ale třeba přihlížet i na ekonomiku a uvědomit si, že si to vyžádá více finančních prostředků, „konstatoval generální ředitel Lesů SR Tibor Kőszeghy.

Podle Lesů ČR v současnosti jsou velké rozdíly v obhospodařovaných plochách. Jedna LS může spravovat od dvou až do 13.000 hektarů lesních pozemků, což by se mělo změnit. Jeden OZ bude spravovat od 60.000 po 77.000 hektarů pozemků a počet LS v rámci jednoho OZ nepřesáhne devět. Štíhlejší struktura bude znamenat i postupné zvyšování diverzifikace státního podniku.

„Naše lesy nejsou pouze zdrojem dřevní hmoty jako obnovitelné suroviny pro energetiku a průmysl. Plní i nezastupitelnou úlohu při zadržování vody v krajině, zachycování CO2 a v boji s klimatickou změnou. Proto očekávám, že Lesy SR budou k hospodaření přistupovat mnohem citlivější, s ohledem na optimální plnění všech funkcí lesa, „reagoval Vlčany.

Share this
Tags

Must-read

Půjčky od přátel nebo rodiny podnikání nepomohou

Dostat se během podnikání do finanční tísně není složité, stačí jen souhra několika náhod či vnějších podmínek, jak jsme se přesvědčili v uplynulých letech....

Souboj AdGuard VPN proti VPN HUB: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat AdGuard, nebo si předplatit VPN HUB? Důkladně jsme poměřili parametry obou služeb, rozdali body a dopadlo to 8,4/10 vs 5,6/10. Zkouška rychlosti...

Nejlepší investice: Najděte ty nejvýhodnější nabídky pro investování

Pokud chcete být v investování úspěšní, je třeba mít neustále přehled o tom, co se na trhu děje. Ovšem udržet krok s neustále se...
spot_img

Recent articles

More like this