Kdy je možné šetřit na životním pojištění a kdy raději neriskovat?

on

|

views

and

comments

Životní pojištění vám a vaší rodině může pomoci v těch nejtěžších chvílích života. Pokud ho máte ale špatně nastavené, může vám být úplně k ničemu. Když naopak budete platit až moc drahé životní pojištění, můžete tím utratit podstatnou část svého rodinného rozpočtu.

Proč se pojistit životním pojištěním

Rizikové životní pojištění je zkrátka pojištění na smrt. Pokud zemřete, vaše rodina dostane sjednané peníze od pojišťovny. Částka závisí na tom, jak levné či drahé životní pojištění máte. Kromě smrti můžete do životního pojištění zakomponovat i další prvky, jako jsou například:

  • riziko úrazem;
  • riziko závažných onemocnění;
  • riziko pracovní neschopnosti;
  • riziko trvalých následků úrazem;
  • riziko invalidity.

Rizika, proti kterým se připojistíte, volte podle svého způsobu života a svých požadavků. Dalším důležitým faktorem je výše vašeho krytí, která také vychází z vaší životní situace. Když vezmete v potaz veškeré výdaje domácnosti a sečtete příjmy všech členů rodiny, vaše životní pojištění by pak mělo krýt tři až pět ročních příjmů domácnosti.

Velkou roli také hraje to, kdy se pojistit. Pokud jste už byli pojištění a chcete si sjednat nové, lepší či levnější životní pojištění, největší vliv na pojistku má váš aktuální zdravotní stav. Jestli se váš zdravotní stav v průběhu času zhoršil, může vás pojišťovna odmítnout, nebo vám dát výluku na tu část těla, která hraje při vašich zdravotních komplikacích roli. To znamená, že jakékoli další zdravotní změny týkající se této části těla již nebude nové životní pojištění krýt.

Další typy životního pojištění

Výše uvedené pojištění je tzv. rizikové životní pojištění. To ale není jediný typ životka, které si lze sjednat. Proto vzniklo kapitálové a investiční životní pojištění.

Kapitálové životní pojištění

Pojistné, které platíte za životní pojištění, se v rámci kapitálového životního pojištění rozdělí na dvě části. Jedna část slouží na pokrytí rizika smrti, úrazu a nemoci (rizikové životní pojištění). Druhá část je určena ke zhodnocování. Úroková sazba, kterou se úročí vámi naspořené peníze, se nazývá technická úroková míra. Její výše se po celou dobu nemění. Máte tak zaručeno, že ke konci pojištění dostanete alespoň nějaké peníze a ve finále jste měli poměrně levné životko.

Investiční životní pojištění

Pokud máte uzavřené investiční životní pojištění, nejste jen pojištěnci, ale i investoři. Po nějaké době placení investičního životního pojištění se část vašeho vkladu zhodnotí. Ovšem to nefunguje tak, že pokud investujete tisíc korun, vaše částka kryje riziko a zároveň se investuje. Vaše částka se rozděluje, jedna část kryje riziko a druhá část je investice. Výnos z investice ovšem není garantovaný a závisí na vaší strategii.

Aktuálně se už od podobných produktů upouští a životní pojištění se vrací ke svému původnímu účelu – krytí rizik. Na investování existují mnohem vhodnější produkty.

Pokud máte příliš drahé životní pojištění, zjistěte si, které banky nabízí lepší cenu či širší pokrytí rizik. Doporučujeme také kontaktovat odborníka, který vám levné životní pojištění zevrubně porovná pokud jde o krytí a smluvní podmínky a poradí vám, jak a kdy se pojistit. Jestli jste živitelem rodiny, je pro váš rodinný rozpočet správně sjednané životní pojištění velmi důležité a pro vaší rodinu může hrát velkou roli v nečekaných krizových situacích.

Share this
Tags

Must-read

Půjčky od přátel nebo rodiny podnikání nepomohou

Dostat se během podnikání do finanční tísně není složité, stačí jen souhra několika náhod či vnějších podmínek, jak jsme se přesvědčili v uplynulých letech....

Souboj AdGuard VPN proti VPN HUB: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat AdGuard, nebo si předplatit VPN HUB? Důkladně jsme poměřili parametry obou služeb, rozdali body a dopadlo to 8,4/10 vs 5,6/10. Zkouška rychlosti...

Nejlepší investice: Najděte ty nejvýhodnější nabídky pro investování

Pokud chcete být v investování úspěšní, je třeba mít neustále přehled o tom, co se na trhu děje. Ovšem udržet krok s neustále se...
spot_img

Recent articles

More like this