Europoslanci odmítli škrty členských států v rozpočtu EU na rok 2022

on

|

views

and

comments

Hlasování naznačilo, že europoslanci odmítli většinu škrtů, které učinila Rada EU (členské země), což znamená částku 1,43 miliardy eur. Vrátili tím návrh příští unijního rozpočtu na úroveň, kterou původně navrhla Evropská komise (EK), a o konečné podobě rozpočtu musí jednat s vyjednavači členských zemí.

Poslanci také podpořili zvýšení financování mnoha programů a politik, které podle jejich názoru přispívají k obnově po koronakríze. Patří tam výzkumný program Horizon Europe (EP žádá přidat 305 milionů EUR), Nástroj k propojování Evropy (CEF), který financuje výstavbu vysoce kvalitních a udržitelných transevropských dopravních, energetických a digitálních sítí (zvýšení o 207 milionů EUR), a program LIFE pro životní prostředí a klima (zvýšení o 171 milionů eur).

Podpora mladých lidí zůstává klíčovou rozpočtovou prioritou pro EP, když pro program Erasmus + navrhli přidat 137 milionů eur. To odpovídá 40.000 dalším výměnám osob v oblasti vzdělávání. Do původního návrhu rozpočtu na rok 2022 europoslanci navrhli přidat 700 milionů eur na podporu programu Evropská záruka pro děti. Finančně posílit chtějí i program EU4Health s dodatečnými 80 miliony eur na vybudování silné zdravotní unie a zvýšení odolnosti národních zdravotních systémů.

Europoslanci podpořili i zvýšení financování humanitární pomoci o 20% a posílily azylový, migrační a integrační fond, zejména vzhledem k situaci v Afghánistánu. Posílily také očkovací mezinárodní iniciativu COVAX, která má zajistit globální spravedlivý přístup k očkovacím látkám proti COVID-19.
V oblasti bezpečnosti a obrany europoslanci zvýšily příslušné rozpočtové kapitoly o více než 80 milionů eur.

EP svým hlasováním stanovil celkovou úroveň prostředků na závazky na rok 2022 (závazky) na 171,8 miliardy eur. Jde o nárůst o 2,7 miliardy eur vůči původnímu rozpočtovému návrhu eurokomise. Celková úroveň prostředků na platby na rok 2022 by podle stanoviska EP měla být ve výši 172,5 miliardy eur.

Přijetím pozice europarlamentu začíná třítýdenní „smírčí“ jednání s Radou EU (slovinské předsednictví) s cílem dosáhnout finální dohodu o rozpočtu na příští rok, kterou budou muset poslanci odhlasovat v plénu EP ještě do konce tohoto roku.

Share this
Tags

Must-read

Půjčky od přátel nebo rodiny podnikání nepomohou

Dostat se během podnikání do finanční tísně není složité, stačí jen souhra několika náhod či vnějších podmínek, jak jsme se přesvědčili v uplynulých letech....

Souboj AdGuard VPN proti VPN HUB: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat AdGuard, nebo si předplatit VPN HUB? Důkladně jsme poměřili parametry obou služeb, rozdali body a dopadlo to 8,4/10 vs 5,6/10. Zkouška rychlosti...

Nejlepší investice: Najděte ty nejvýhodnější nabídky pro investování

Pokud chcete být v investování úspěšní, je třeba mít neustále přehled o tom, co se na trhu děje. Ovšem udržet krok s neustále se...
spot_img

Recent articles

More like this