Europoslanci odmítli škrty členských států v rozpočtu EU na rok 2022

on

|

views

and

comments

Hlasování naznačilo, že europoslanci odmítli většinu škrtů, které učinila Rada EU (členské země), což znamená částku 1,43 miliardy eur. Vrátili tím návrh příští unijního rozpočtu na úroveň, kterou původně navrhla Evropská komise (EK), a o konečné podobě rozpočtu musí jednat s vyjednavači členských zemí.

Poslanci také podpořili zvýšení financování mnoha programů a politik, které podle jejich názoru přispívají k obnově po koronakríze. Patří tam výzkumný program Horizon Europe (EP žádá přidat 305 milionů EUR), Nástroj k propojování Evropy (CEF), který financuje výstavbu vysoce kvalitních a udržitelných transevropských dopravních, energetických a digitálních sítí (zvýšení o 207 milionů EUR), a program LIFE pro životní prostředí a klima (zvýšení o 171 milionů eur).

Podpora mladých lidí zůstává klíčovou rozpočtovou prioritou pro EP, když pro program Erasmus + navrhli přidat 137 milionů eur. To odpovídá 40.000 dalším výměnám osob v oblasti vzdělávání. Do původního návrhu rozpočtu na rok 2022 europoslanci navrhli přidat 700 milionů eur na podporu programu Evropská záruka pro děti. Finančně posílit chtějí i program EU4Health s dodatečnými 80 miliony eur na vybudování silné zdravotní unie a zvýšení odolnosti národních zdravotních systémů.

Europoslanci podpořili i zvýšení financování humanitární pomoci o 20% a posílily azylový, migrační a integrační fond, zejména vzhledem k situaci v Afghánistánu. Posílily také očkovací mezinárodní iniciativu COVAX, která má zajistit globální spravedlivý přístup k očkovacím látkám proti COVID-19.
V oblasti bezpečnosti a obrany europoslanci zvýšily příslušné rozpočtové kapitoly o více než 80 milionů eur.

EP svým hlasováním stanovil celkovou úroveň prostředků na závazky na rok 2022 (závazky) na 171,8 miliardy eur. Jde o nárůst o 2,7 miliardy eur vůči původnímu rozpočtovému návrhu eurokomise. Celková úroveň prostředků na platby na rok 2022 by podle stanoviska EP měla být ve výši 172,5 miliardy eur.

Přijetím pozice europarlamentu začíná třítýdenní „smírčí“ jednání s Radou EU (slovinské předsednictví) s cílem dosáhnout finální dohodu o rozpočtu na příští rok, kterou budou muset poslanci odhlasovat v plénu EP ještě do konce tohoto roku.

Share this
Tags

Must-read

Kapesné pro děti a jeho nové trendy

Někteří lidé se o financích baví rádi, jiní nikoli. Ať už je nám to milé nebo ne, dětem budeme muset vysvětlit, k čemu peníze slouží,...

Několik tipů, jak zlepšit soustředění u studia VŠ

Soustředění je těžké, zvláště pokud se jedná o těžké, nebo nudné téma. Se smyslem pro odhodlání a zavedením některých účinných studijních technik lze však...

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko a Dánsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Rostou ceny vstupů, výrazně zdražil plyn i elektřina, zvedají se výrobní a...
spot_img

Recent articles

More like this