Světové ceny ropy klesnou až v roce 2023

on

|

views

and

comments

Nedávné výrazné zvýšení světových cen ropy může ohrozit hospodářský růst a je nepravděpodobné, že by se zmírnilo před rokem 2023. Uvedla to ve čtvrtek ve své zprávě Světová banka (SB).

Banka na základě nejnovějšího průzkumu očekává, že na konci roku dosáhnou průměrné ceny ropy zhruba 70 USD (60,15 eura) za barel, což bude o 70% více než v roce 2020. Tento vývoj na trhu s ropou podle SB tlačí vzhůru ceny dalších energií, jako je zemní plyn.

„Náhlý nárůst cen energií představuje významné krátkodobé rizika pro globální inflaci, a v případě, že se udrží, mohl by mít vliv i na hospodářský růst v zemích dovážejících energie,“ uvedl hlavní ekonom Světové banky Ayhan Kose.

Konstatoval přitom, že zdražení bylo „výrazněji, než se původně předpokládalo“ a „může komplikovat politická rozhodnutí v době, kdy se státy vzpamatovávají z loňské globální recese“ v důsledku pandemie nového koronavirus.

Ceny ropy se v uplynulých týdnech vyšplhaly nad hranici 80 USD za barel (1 barel = 159 litrů), což je jejich víceleté maximum. Přispělo k tomu opětovné otevírání ekonomik po pandemii a omezení těžby, na kterém se loni dohodli největší světoví producenti.

Světová banka používá průměr z cen ropné směsi Brent, americké West Texas Intermediate a dubajské ropy. A předpovídá, že ceny komodity „zůstanou v roce 2022 na vysoké úrovni, ale v druhé polovině roku začnou klesat, protože se zmírní omezení na straně nabídky“.

Banka odhaduje, že průměrná ceny ropy v roce 2022 dosáhne 74 USD / barel a v roce 2023 klesne na 65 USD za barel.

Zároveň ale varuje, že „v blízké budoucnosti může dojít ke zvýšení cen v důsledku velmi nízkých zásob a přetrvávajících omezených dodávkách na trhy“.

Share this
Tags

Must-read

Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí

Americký výrobce elektromobilů Tesla má za sebou i přes globální čipové krizi rekordní čtvrtletí. Zisk ve 3. čtvrtletí vzrostl o 389% a překonal očekávání...

Větší částky peněz není potřeba odkládat doma, podvodníci s tím počítají

Odkládat si větší částky peněz doma není podle mluvčí Poštovní banky Lenky Kalafut Lendacké rozumné. Nejvýhodnější je vybrat si vhodný osobní účet a k...

Zlepšením bezpečnosti na silnicích začalo plénum jednací den

Poslanci Národní rady (NR) SR pokračují ve čtvrtek ráno v jednání o novele zákona o silničním provozu, jejímž cílem je zlepšit bezpečnost na silnicích....
spot_img

Recent articles

More like this