Světové ceny ropy klesnou až v roce 2023

on

|

views

and

comments

Nedávné výrazné zvýšení světových cen ropy může ohrozit hospodářský růst a je nepravděpodobné, že by se zmírnilo před rokem 2023. Uvedla to ve čtvrtek ve své zprávě Světová banka (SB).

Banka na základě nejnovějšího průzkumu očekává, že na konci roku dosáhnou průměrné ceny ropy zhruba 70 USD (60,15 eura) za barel, což bude o 70% více než v roce 2020. Tento vývoj na trhu s ropou podle SB tlačí vzhůru ceny dalších energií, jako je zemní plyn.

„Náhlý nárůst cen energií představuje významné krátkodobé rizika pro globální inflaci, a v případě, že se udrží, mohl by mít vliv i na hospodářský růst v zemích dovážejících energie,“ uvedl hlavní ekonom Světové banky Ayhan Kose.

Konstatoval přitom, že zdražení bylo „výrazněji, než se původně předpokládalo“ a „může komplikovat politická rozhodnutí v době, kdy se státy vzpamatovávají z loňské globální recese“ v důsledku pandemie nového koronavirus.

Ceny ropy se v uplynulých týdnech vyšplhaly nad hranici 80 USD za barel (1 barel = 159 litrů), což je jejich víceleté maximum. Přispělo k tomu opětovné otevírání ekonomik po pandemii a omezení těžby, na kterém se loni dohodli největší světoví producenti.

Světová banka používá průměr z cen ropné směsi Brent, americké West Texas Intermediate a dubajské ropy. A předpovídá, že ceny komodity „zůstanou v roce 2022 na vysoké úrovni, ale v druhé polovině roku začnou klesat, protože se zmírní omezení na straně nabídky“.

Banka odhaduje, že průměrná ceny ropy v roce 2022 dosáhne 74 USD / barel a v roce 2023 klesne na 65 USD za barel.

Zároveň ale varuje, že „v blízké budoucnosti může dojít ke zvýšení cen v důsledku velmi nízkých zásob a přetrvávajících omezených dodávkách na trhy“.

Share this
Tags

Must-read

Půjčky od přátel nebo rodiny podnikání nepomohou

Dostat se během podnikání do finanční tísně není složité, stačí jen souhra několika náhod či vnějších podmínek, jak jsme se přesvědčili v uplynulých letech....

Souboj AdGuard VPN proti VPN HUB: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat AdGuard, nebo si předplatit VPN HUB? Důkladně jsme poměřili parametry obou služeb, rozdali body a dopadlo to 8,4/10 vs 5,6/10. Zkouška rychlosti...

Nejlepší investice: Najděte ty nejvýhodnější nabídky pro investování

Pokud chcete být v investování úspěšní, je třeba mít neustále přehled o tom, co se na trhu děje. Ovšem udržet krok s neustále se...
spot_img

Recent articles

More like this