Světové ceny ropy klesnou až v roce 2023

on

|

views

and

comments

Nedávné výrazné zvýšení světových cen ropy může ohrozit hospodářský růst a je nepravděpodobné, že by se zmírnilo před rokem 2023. Uvedla to ve čtvrtek ve své zprávě Světová banka (SB).

Banka na základě nejnovějšího průzkumu očekává, že na konci roku dosáhnou průměrné ceny ropy zhruba 70 USD (60,15 eura) za barel, což bude o 70% více než v roce 2020. Tento vývoj na trhu s ropou podle SB tlačí vzhůru ceny dalších energií, jako je zemní plyn.

„Náhlý nárůst cen energií představuje významné krátkodobé rizika pro globální inflaci, a v případě, že se udrží, mohl by mít vliv i na hospodářský růst v zemích dovážejících energie,“ uvedl hlavní ekonom Světové banky Ayhan Kose.

Konstatoval přitom, že zdražení bylo „výrazněji, než se původně předpokládalo“ a „může komplikovat politická rozhodnutí v době, kdy se státy vzpamatovávají z loňské globální recese“ v důsledku pandemie nového koronavirus.

Ceny ropy se v uplynulých týdnech vyšplhaly nad hranici 80 USD za barel (1 barel = 159 litrů), což je jejich víceleté maximum. Přispělo k tomu opětovné otevírání ekonomik po pandemii a omezení těžby, na kterém se loni dohodli největší světoví producenti.

Světová banka používá průměr z cen ropné směsi Brent, americké West Texas Intermediate a dubajské ropy. A předpovídá, že ceny komodity „zůstanou v roce 2022 na vysoké úrovni, ale v druhé polovině roku začnou klesat, protože se zmírní omezení na straně nabídky“.

Banka odhaduje, že průměrná ceny ropy v roce 2022 dosáhne 74 USD / barel a v roce 2023 klesne na 65 USD za barel.

Zároveň ale varuje, že „v blízké budoucnosti může dojít ke zvýšení cen v důsledku velmi nízkých zásob a přetrvávajících omezených dodávkách na trhy“.

Share this
Tags

Must-read

Kapesné pro děti a jeho nové trendy

Někteří lidé se o financích baví rádi, jiní nikoli. Ať už je nám to milé nebo ne, dětem budeme muset vysvětlit, k čemu peníze slouží,...

Několik tipů, jak zlepšit soustředění u studia VŠ

Soustředění je těžké, zvláště pokud se jedná o těžké, nebo nudné téma. Se smyslem pro odhodlání a zavedením některých účinných studijních technik lze však...

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko a Dánsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Rostou ceny vstupů, výrazně zdražil plyn i elektřina, zvedají se výrobní a...
spot_img

Recent articles

More like this