Deregulaci cen budou podléhat pouze dodávky energií, ne distribuce

on

|

views

and

comments

Deregulace cen, kterou přináší návrh novely zákona o energetice, se bude týkat pouze vlastní komodity, nikoli však ostatních položek jako například přenosu či distribuce. Cena silové elektřiny tvoří v současnosti okolo 40% výsledné ceny pro domácnosti a cena zemního plynu kolem 50% – 60% výsledné ceny. Upozornil na to na konferenci Energofórum, organizované společností Sféra, předseda Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) Andrej Juris.

„Bavíme se o deregulaci v rámci legislativních návrhů, a zde bych rád zdůraznil, o dodávce. Nebavíme se o celkové deregulaci elektřiny a plynu, protože v mnoha diskusích se to zaměňuje, „zdůraznil Juris. Regulovaná bude i po případném schválení návrhu cena poplatků, přepravy či distribuce energií. Podle Juris je deregulace nutná i proto, že trh s energiemi se bude měnit a přibude množství dalších hráčů jako například aktivní odběratel nebo energetické společenství.

Návrh novely zákona o energetice je v současnosti v meziresortním připomínkovém řízení a mohl by být předložen na vládu ještě v tomto roce. V případě jeho následujícího schválení parlamentem by se první vlna deregulace začala k 1. lednu 2023 a úplná deregulace cen energií by nastala o tři roky později.

Blahoslav Němeček z poradenské společnosti Ernst & Young upřesnil, že počátkem roku 2023 by měla být zrušena regulace cen pro malé podniky. Při domácnostech by regulaci podléhaly pouze velcí dodavatelé s více než 100.000 zákazníky. Tyto firmy by měly povinnost nabízet zákazníkům takzvaný regulovaný tarif, jehož výši by měl schválit ÚRSO. Všechny smlouvy platné do konce roku 2022 by přestali spadat pod regulované ceny a pokud by odběratel chtěl projít pod regulovaný tarif, musel by změnit smlouvu s dodavatelem. Návrh zákona umožňuje přejít z neregulovaného do regulovaného režimu do konce března 2023 i odběratelům, kteří mají své smlouvy s časovou fixací.

Předseda ERÚ počítá s tím, že velká část odběratelů energií se aktivně zapojí do hledání nejvýhodnějšího dodavatele. Deregulovány transakce a produkty účastníků trhu se tak budou moci vyvíjet podle specifických potřeb jednotlivých skupin včetně domácností.

Share this
Tags

Must-read

Kapesné pro děti a jeho nové trendy

Někteří lidé se o financích baví rádi, jiní nikoli. Ať už je nám to milé nebo ne, dětem budeme muset vysvětlit, k čemu peníze slouží,...

Několik tipů, jak zlepšit soustředění u studia VŠ

Soustředění je těžké, zvláště pokud se jedná o těžké, nebo nudné téma. Se smyslem pro odhodlání a zavedením některých účinných studijních technik lze však...

Porovnáváme ceny potravin 2017-2022: Česko a Dánsko

Během roku 2022 inflace zdolala všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Rostou ceny vstupů, výrazně zdražil plyn i elektřina, zvedají se výrobní a...
spot_img

Recent articles

More like this